PublishPress Capabilities 2.40.0 - en to pt-BR translation catalogue (591 entries)

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: ""Posts" capabilities selected here also define typ…"

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: ""Posts" capabilities selected here also define typ…"

en: %1$d users moved to default role %2$s.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$d users moved to default role %2$s."

en: %1$s = Apply custom styling
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$s = Apply custom styling"

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$s = Capability denied, even if granted by anoth…"

en: %1$s = Capability granted %2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$s = Capability granted %2$s"

en: %1$s = Capability not granted %2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$s = Capability not granted %2$s"

en: %1$s = No change
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$s = No change"

en: %1$s = This feature is denied
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$s = This feature is denied"

en: %1$sbuy%2$s %3$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$sbuy%2$s %3$s"

en: %1$sgrab%2$s %3$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$sgrab%2$s %3$s"

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1$sReturn to Administrator view%2$s"

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot f…"

en: %s (%s roles)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s (%s roles)"

en: %s (free install)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s (free install)"

en: %s (level %s)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s (level %s)"

en: %s Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s Capabilities"

en: %s info/purchase
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s info/purchase"

en: %s Redirects
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s Redirects"

en: %s restored from last backup.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s restored from last backup."

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s role copied. Please click the "Create Role" but…"

en: %s role updated successfully.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s role updated successfully."

en: %s successfully imported from uploaded data.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s successfully imported from uploaded data."

en: %s: assigned by Permission Group
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "%s: assigned by Permission Group"

en: &nbsp;
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "&nbsp;"

en: (non-editable role)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "(non-editable role)"

en: (this role will be removed if you restore backup)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "(this role will be removed if you restore backup)"

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "A backup created on this screen replaces any previ…"

en: About
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "About"

en: About PublishPress Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "About PublishPress Capabilities"

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage"

en: Add a New Capability
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add a New Capability"

en: Add block
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add block"

en: Add Body Class
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add Body Class"

en: Add Custom CSS
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add Custom CSS"

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add more than one custom admin styles. This featur…"

en: Add New
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add New"

en: Add new block
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add new block"

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add option to search and user testing in the Admin…"

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add or clear custom item entry before saving chang…"

en: Add or remove capability from the role normally
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add or remove capability from the role normally"

en: Add or remove this capability from the WordPress role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add or remove this capability from the WordPress r…"

en: Add post metabox:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add post metabox:"

en: Add to role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Add to role"

en: Additional
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Additional"

en: Additional Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Additional Capabilities"

en: Admin
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin"

en: Admin Access
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Access"

en: Admin Bar modification
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Bar modification"

en: Admin Bar search
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Bar search"

en: Admin Color Scheme
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Color Scheme"

en: Admin Feature Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Feature Restrictions"

en: Admin Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Features"

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Features allows you to remove elements from …"

en: Admin Footer Text
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Footer Text"

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin listing access is normally provided by the "…"

en: Admin Menu Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Menu Restrictions"

en: Admin Menus
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Menus"

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Menus allows you to edit the admin menu link…"

en: Admin notice status updated successfully.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin notice status updated successfully."

en: Admin Notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Notices"

en: Admin Styles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Styles"

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Styles allows you to customize the admin are…"

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Admin Styles allows you to customize the WordPress…"

en: Advanced
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Advanced"

en: All %s | All %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "All %s"

en: All fields are required.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "All fields are required."

en: All Roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "All Roles"

en: all roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "all roles"

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities s…"

note: %1$s and %2$s are link tags for 'Find out more.'
en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Allow post type permissions to be controlled separ…"

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Allow taxonomy permissions to be controlled separa…"

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Always show the Classic Editor tab in "Editor Feat…"

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Always try to automatically find profile elements.…"

en: An error occured!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "An error occured!"

en: An error occurred!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "An error occurred!"

en: Approve Revision
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Approve Revision"

en: Are you sure you want to delete this item ?
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Are you sure you want to delete this item ?"

en: Are you sure you want to delete this role?
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Are you sure you want to delete this role?"

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Assign custom WP roles supplementally for a specif…"

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Assign standard WP roles supplementally for a spec…"

en: Auto-backup of all roles (%s)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Auto-backup of all roles (%s)"

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Automatically define type-specific capabilities fo…"

en: Automatically refresh profile elements
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Automatically refresh profile elements"

en: Available Backups:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Available Backups:"

en: Backup
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Backup"

en: Backup Roles and Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Backup Roles and Capabilities"

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Backup Tool for PublishPress Capabilities"

en: Bad form Received
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Bad form Received"

en: Bad form received.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Bad form received."

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Before importing, we recommend using the "Backup" …"

en: Block
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block"

en: Block by URL
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block by URL"

en: Block Dashboard Access
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block Dashboard Access"

en: Block Login
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block Login"

en: Block Panel
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block Panel"

en: Block users in this role from accessing admin area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block users in this role from accessing admin area…"

en: Block users in this role from logging into the site.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Block users in this role from logging into the sit…"

en: Body
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Body"

en: Body Class
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Body Class"

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "By default, WooCommerce prevents most users from a…"

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can delete posts which are currently published wit…"

en: Can delete posts which are currently published.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can delete posts which are currently published."

en: Can delete posts which were created by other users.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can delete posts which were created by other users…"

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can edit posts which are currently published with …"

en: Can edit posts which are currently published.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can edit posts which are currently published."

en: Can edit posts which were created by other users.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can edit posts which were created by other users."

en: Can make a post publicly visible.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can make a post publicly visible."

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Can read posts which are currently published with …"

en: Cancel Edit
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Cancel Edit"

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Cannot delete default role. You <a href="%s">have …"

en: Capabilites Documentation
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilites Documentation"

en: Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities"

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities allows you change the permissions for…"

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities allows you to change the permissions …"

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities for custom statuses can be manually a…"

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities for custom statuses can be manually a…"

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities for custom statuses can be manually a…"

en: Capabilities is Safe to Use
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities is Safe to Use"

en: Capabilities Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capabilities Settings"

en: Capability Name
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Capability Name"

en: check / uncheck all
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "check / uncheck all"

en: Checklist
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Checklist"

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Choose Frontend Features that will apply to this p…"

en: Classic
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Classic"

en: Classic editor
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Classic editor"

en: Classic Editor %s Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Classic Editor %s Restrictions"

en: Click here for more on notice types.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Click here for more on notice types."

en: Click Refresh profile items to manage elements for this role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Click Refresh profile items to manage elements for…"

en: Color settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Color settings"

en: Contact
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Contact"

en: Contact the PublishPress team
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Contact the PublishPress team"

note: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Control Allowed Editors
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Control Allowed Editors"

en: Control how admin styles are applied to users.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Control how admin styles are applied to users."

en: Control Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Control Settings"

en: Copy
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Copy"

en: Copy / update this role definition to all sites now
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Copy / update this role definition to all sites no…"

en: Copy option settings to all sites now
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Copy option settings to all sites now"

en: Copy Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Copy Role"

en: Coupon Description
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Coupon Description"

en: Create New Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Create New Role"

en: Create Revision
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Create Revision"

en: Create this role definition in new (future) sites
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Create this role definition in new (future) sites"

en: Custom
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom"

en: Custom admin color schemes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom admin color schemes"

en: Custom Admin Logo
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom Admin Logo"

en: Custom CSS
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom CSS"

en: Custom Favicon
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom Favicon"

en: Custom footer text
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom footer text"

en: Custom item one
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom item one"

en: Custom Items
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom Items"

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom Moderation statuses for access-controlled, …"

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Custom Post Visibility statuses, fully implemented…"

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Customize editing permissions per-category or per-…"

en: Customize reading permissions per-category or per-post
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Customize reading permissions per-category or per-…"

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Customize the moderated editing of published conte…"

en: Dashboard
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Dashboard"

en: Default Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Default Role"

en: Delete role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Delete role"

en: Deleting a system role is not allowed.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Deleting a system role is not allowed."

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Deleting this role will completely remove it from …"

en: Deletion
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Deletion"

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Detailed documentation is also available on the pl…"

en: Detailed Taxonomy Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Detailed Taxonomy Capabilities"

note: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable Code Editor
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Disable Code Editor"

note: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Disable the "Code editor" option for the Gutenberg…"

en: Disable WooCommerce admin restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Disable WooCommerce admin restrictions"

en: Display this notice
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Display this notice"

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Displayed notices will no longer be removed from a…"

en: Document Bar Title
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Document Bar Title"

en: Document Overview
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Document Overview"

en: Document Panel
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Document Panel"

en: Documentation
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Documentation"

en: Drag multiple roles selection to change order.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Drag multiple roles selection to change order."

en: Each user role has a level from 0 to 10. The Subscriber role defaults to the lowest level (0). The Administrator role defaults to level 10.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Each user role has a level from 0 to 10. The Subsc…"

en: Edit
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Edit"

en: Edit Role: %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Edit Role: %s"

en: Edit the settings.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Edit the settings."

en: Editable %s | Editable %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "Editable %s"

en: Editing
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Editing"

en: Editing:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Editing:"

en: Editor Feature Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Editor Feature Restrictions"

en: Editor Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Editor Features"

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Editor Features allows you to remove elements from…"

en: Editorial Comments
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Editorial Comments"

en: Enable %1s access to the Admin Notices area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enable %1s access to the Admin Notices area."

en: Enable Classic Editor tab
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enable Classic Editor tab"

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enable Frontend Features for %1$s Role"

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter classes that should be added to the body HTM…"

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter classes to add the body HTML. Do not include…"

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter custom CSS to be added to frontend pages. Ex…"

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter IDs or classes to hide. Separate multiple va…"

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter the relative path only without domain for lo…"

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter the relative path only without domain for lo…"

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter the URL users in this role should be redirec…"

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter the URL users in this role should be redirec…"

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter the URL users in this role should be redirec…"

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Enter the URL users in this role should be redirec…"

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Error importing settings! Please check that you up…"

en: Error importing settings! Please try again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Error importing settings! Please try again."

en: Error notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Error notices"

en: Error: Failed creating the new role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Error: Failed creating the new role."

en: Error: wrong data
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Error: wrong data"

en: Exclude role from User Testing
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Exclude role from User Testing"

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Exclude users in selected roles from User Testing."

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Explicitly negate these capabilities by storing as…"

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Explicity negate this capability by storing as dis…"

en: Export
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Export"

en: Export / Import
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Export / Import"

en: Export Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Export Settings"

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Export the plugin settings for this site as a .jso…"

en: Featured Image
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Featured Image"

en: Featured image
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Featured image"

en: Features include:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Features include:"

en: Features:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Features:"

en: Filter by capability
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Filter by capability"

en: Filter by post type
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Filter by post type"

en: Filter by taxonomy
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Filter by taxonomy"

en: First Login Redirect
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "First Login Redirect"

en: Force role settings (override user selection)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Force role settings (override user selection)"

en: Front End footer notice
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Front End footer notice"

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Frontend element item updated. Save changes to ena…"

en: Frontend Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Frontend Features"

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Frontend Features allows you to add or remove elem…"

en: General
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "General"

en: Go to the Backup feature
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Go to the Backup feature"

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Grant Spectator, Participant or Moderator access t…"

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Grant supplemental content permissions to a BuddyP…"

en: Gutenberg
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Gutenberg"

en: Gutenberg editor
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Gutenberg editor"

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Gutenberg Editor %s Restrictions"

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Has basic deletion capability (but may need other …"

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Has basic editing capability (but may need other c…"

en: Has Users %s | Has Users %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "Has Users %s"

en: Hidden IDs or Classes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hidden IDs or Classes"

en: Hidden Notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hidden Notices"

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide Admin Color Scheme settings in user profile"

en: Hide Admin Toolbar
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide Admin Toolbar"

en: Hide CSS Elements
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide CSS Elements"

en: Hide Dashboard Widgets
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide Dashboard Widgets"

en: Hide Default Items
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide Default Items"

en: Hide IDs or Classes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide IDs or Classes"

en: Hide this notice
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide this notice"

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer"

en: How to use Admin Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Admin Features"

en: How to use Admin Styles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Admin Styles"

en: How to use Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Capabilities"

en: How to use Editor Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Editor Features"

en: How to use Frontend Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Frontend Features"

en: How to use Navigation Menus
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Navigation Menus"

en: How to use Profile Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Profile Features"

en: How to use Redirect Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "How to use Redirect Features"

en: HTML Editor Button
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "HTML Editor Button"

note: Author URI of the plugin
en: https://publishpress.com/
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "https://publishpress.com/"

note: URI of the plugin
en: https://publishpress.com/capability-manager/
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "https://publishpress.com/capability-manager/"

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "If you have installed any plugin that adds new rol…"

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "If you like %s, please leave us a %s rating. Thank…"

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "If you need help or have a new feature request, le…"

en: Import Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Import Settings"

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Import the plugin settings from a .json file. This…"

en: Important:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Important:"

en: Include in new sites.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Include in new sites."

en: Incorrect capability name.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Incorrect capability name."

en: Info notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Info notices"

en: Initial Backup
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Initial Backup"

en: Initial Backup - %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Initial Backup - %s"

en: Initial backup of all roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Initial backup of all roles"

en: Invalid action. Reload this page and try again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid action. Reload this page and try again."

en: Invalid Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid Capabilities"

en: Invalid form.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid form."

en: Invalid form. Reload this page and try again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid form. Reload this page and try again."

en: Invalid nonce token!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid nonce token!"

en: Invalid request!.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid request!."

en: Invalid role name entry: %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Invalid role name entry: %s"

en: It is recommended to use this only as a last resource!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "It is recommended to use this only as a last resou…"

en: Last Backup
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Last Backup"

en: Last Manual Backup - %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Last Manual Backup - %s"

en: Legacy
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Legacy"

en: Level:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Level:"

en: Listing
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Listing"

en: Load Less
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Load Less"

en: Load More
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Load More"

en: Load on page types is required.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Load on page types is required."

en: Load on page types:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Load on page types:"

en: Logged In Users
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Logged In Users"

en: Logged Out Users
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Logged Out Users"

en: Login permission denied.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Login permission denied."

en: Login Redirect
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Login Redirect"

en: Logout Redirect
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Logout Redirect"

en: Manual Backup
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Manual Backup"

en: Manual backup of %s (%s)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Manual backup of %s (%s)"

en: Media Buttons (all)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Media Buttons (all)"

en: Member support forum
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Member support forum"

en: Metaboxes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Metaboxes"

en: Mine %s | Mine %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "Mine %s"

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Missing parameters, refresh the page and try again…"

en: Mobile Menu Toggle
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Mobile Menu Toggle"

en: Modes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Modes"

en: Move to Hidden Notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Move to Hidden Notices"

en: Multiples roles on "Add New User" screen
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Multiples roles on "Add New User" screen"

en: Multiples roles on "User Edit" screen
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Multiples roles on "User Edit" screen"

en: Multisite
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Multisite"

en: Nav Menu
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Nav Menu"

en: Nav Menus (Block)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Nav Menus (Block)"

en: Nav Menus (Legacy)
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Nav Menus (Legacy)"

en: Navigation Menu Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Navigation Menu Restrictions"

en: Navigation Menus
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Navigation Menus"

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Navigation Menus allows you to block access to fro…"

en: Need PublishPress Capabilities Support?
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Need PublishPress Capabilities Support?"

en: Needed function to create default roles not found!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Needed function to create default roles not found!"

en: Negate All
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Negate All"

en: Negate None
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Negate None"

en: New
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "New"

en: New backup saved.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "New backup saved."

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "New capabilities are controlled on the Additonal t…"

en: New capability added to role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "New capability added to role."

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "New frontend element added. Save changes to enable…"

en: New role created.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "New role created."

en: No changes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "No changes"

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to …"

en: No permission!
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "No permission!"

en: No results found.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "No results found."

en: No results found. Please try again with a different word.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "No results found. Please try again with a differen…"

en: No role specified.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "No role specified."

en: No Users %s | No Users %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "No Users %s"

en: Notification center access
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Notification center access"

en: Notifications
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Notifications"

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Notifications to display in the Admin Notices area…"

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Notifications to remove from WordPress admin pages"

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "On this screen, you can restore an earlier version…"

en: Options
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Options"

en: Other Boxes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Other Boxes"

en: Outline
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Outline"

en: Page Attributes: Order
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Page Attributes: Order"

en: Page Boxes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Page Boxes"

en: Page Lists
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Page Lists"

en: Page title
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Page title"

en: Pages
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Pages"

en: Paragraph
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Paragraph"

en: Permalink
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Permalink"

en: Permalink: Descriptive Caption
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Permalink: Descriptive Caption"

en: Permission denied
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Permission denied"

en: Permission denied.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Permission denied."

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to…"

en: Please upload a file to import
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Please upload a file to import"

en: Please upload a valid .json file
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Please upload a valid .json file"

en: Plugin Capabilities &ndash; %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Plugin Capabilities &ndash; %s"

en: Post %s Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Post %s Capabilities"

en: Post Attributes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Post Attributes"

en: Post Type Metabox
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Post Type Metabox"

en: Post type registration does not define this capability distinctly
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Post type registration does not define this capabi…"

en: Profile Feature Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Profile Feature Restrictions"

en: Profile Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Profile Features"

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Profile Features allows you to remove elements fro…"

en: Profile features settings saved successfully.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Profile features settings saved successfully."

en: Publish / Update
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Publish / Update"

en: Publish Actions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Publish Actions"

en: Publish Box
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Publish Box"

note: Author of the plugin
en: PublishPress
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress"

note: Name of the plugin
en: PublishPress Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress Capabilities"

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress Capabilities automatically creates a …"

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress Capabilities automatically creates a …"

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress Capabilities is the access control pl…"

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress Capabilities Menu Restriction"

en: PublishPress Permissions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "PublishPress Permissions"

en: Rank Math SEO
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Rank Math SEO"

en: Read more on Role Level.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Read more on Role Level."

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Redirect Features allows you to redirect users in …"

en: Redirect users to a specified URL.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Redirect users to a specified URL."

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Redirect users to the URL they were viewing before…"

en: Redirects
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Redirects"

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Redirects allows you to redirect users in a role a…"

en: Refresh available profile items for this role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Refresh available profile items for this role"

en: Refresh Profile Features
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Refresh Profile Features"

en: Registration Redirect
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Registration Redirect"

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Regulate permissions for Edit Flow post statuses <…"

en: Remove
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Remove"

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Remove Admin Notices from WordPress admin screen a…"

en: Remove Admin Toolbar
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Remove Admin Toolbar"

en: Replace "Howdy"
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Replace "Howdy""

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Replace "Howdy" in the admin bar."

en: Replace "Howdy" text
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Replace "Howdy" text"

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Replace the default "Thanks for creating with Word…"

en: Replace the WordPress logo and favicon
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Replace the WordPress logo and favicon"

en: Request Support
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Request Support"

en: Reset Roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Reset Roles"

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults"

en: Reset to WordPress defaults
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Reset to WordPress defaults"

en: Reset WordPress Defaults
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Reset WordPress Defaults"

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Reseting default Roles and Capabilities will set t…"

en: Restore
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Restore"

en: Restore failed. No backup found.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Restore failed. No backup found."

en: Restore Previous Roles and Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Restore Previous Roles and Capabilities"

en: Restore Selected Roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Restore Selected Roles"

en: Right bar
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Right bar"

en: Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role"

en: Role Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role Capabilities"

en: Role Level
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role Level"

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role level is mostly deprecated. However, it still…"

en: Role Name
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role Name"

en: Role Slug
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role Slug"

en: Role Type
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Role Type"

en: Roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles"

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles allows you to create, edit, and delete all t…"

en: Roles and Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles and Capabilities"

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles and Capabilities reset to WordPress defaults"

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles and Capabilities restored from initial backu…"

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles and Capabilities restored from selected auto…"

en: Roles that can be edited:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Roles that can be edited:"

en: Save %s Restrictions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save %s Restrictions"

en: Save Changes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save Changes"

en: Save Edit
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save Edit"

en: Save for %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save for %s"

en: Save for all Post Types
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save for all Post Types"

en: Save for all Roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save for all Roles"

en: Save Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Save Settings"

en: Search
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Search"

en: Search capabilities...
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Search capabilities..."

en: Search Roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Search Roles"

en: Search user...
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Search user..."

en: Security check failed
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Security check failed"

en: Security check failed.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Security check failed."

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles""

en: Select %1$s...
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select %1$s..."

en: Select %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select %s"

note: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select allowed editor
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select allowed editor"

en: Select Image
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select Image"

en: Select pages...
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select pages..."

en: Select post types...
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select post types..."

en: Select Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select Role"

en: Select roles...
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select roles..."

note: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select the allowed editor options for users in this role.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select the allowed editor options for users in thi…"

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select the notification types that should be displ…"

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1s role is viewing WordPress admin screens.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Select the notification types that should be hidde…"

en: Selected item deleted successfully
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Selected item deleted successfully"

en: Selected Pages
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Selected Pages"

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Separate multiple values with a space (custom-styl…"

en: Set login redirect cookie
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Set login redirect cookie"

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Sets the admin color scheme for all users. Click a…"

en: Setting
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Setting"

en: Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Settings"

en: Settings Panel
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Settings Panel"

en: Settings updated successfully.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Settings updated successfully."

en: Settings updated.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Settings updated."

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Show all post types on the "Editor Features" scree…"

en: Show changes from current roles only
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Show changes from current roles only"

en: show Classic Editor controls
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "show Classic Editor controls"

en: Show private post types
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Show private post types"

en: Show private taxonomies
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Show private taxonomies"

en: Silence this notice
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Silence this notice"

en: Silenced Notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Silenced Notices"

en: Site Dark Mode
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Site Dark Mode"

en: Site Light Mode
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Site Light Mode"

en: Slug
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Slug"

en: Slug already exists
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Slug already exists"

en: Social Links
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Social Links"

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Something went wrong, the system wasn't able to cr…"

en: Status & visibility
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Status & visibility"

en: Submit Revision
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Submit Revision"

en: Success notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Success notices"

en: Switch to Draft
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Switch to Draft"

en: Sync options to all sites.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Sync options to all sites."

en: Sync role to all sites.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Sync role to all sites."

en: System %s | System %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "System %s"

en: Taxonomies
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Taxonomies"

en: Taxonomy
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Taxonomy"

en: Taxonomy Boxes
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Taxonomy Boxes"

en: TaxoPress - Settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "TaxoPress - Settings"

en: Term %s Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Term %s Capabilities"

en: Test this user
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Test this user"

en: Test user
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Test user"

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Test your site by instantly logging in as another …"

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator…"

en: Testing:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Testing: "

en: Text settings
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Text settings"

en: Thank you for creating with WordPress
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Thank you for creating with WordPress"

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The "slug" is the URL-friendly version of the role…"

en: The %s role is not enabled for editing. The Refresh button is disabled.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The %s role is not enabled for editing. The Refres…"

en: The feature attempts to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into the Admin Notices area. This will not remove any messages that appear when you perform an action.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The feature attempts to clean up the WordPress adm…"

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The following entries have no effect. Please assig…"

en: The new role %s was created successfully.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The new role %s was created successfully."

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The role "%s" already exists. Please choose a diff…"

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The role %1$s was successfully deleted. %2$s"

en: The role %1$s was successfully hidden.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The role %1$s was successfully hidden."

en: The role %1$s was successfully unhidden.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The role %1$s was successfully unhidden."

en: The role could not be deleted.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The role could not be deleted."

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The selected %1$s roles were successfully deleted.…"

en: The selected role is not editable.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The selected role is not editable."

en: The slug for this post type is %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The slug for this post type is %s"

en: The slug for this taxonomy is %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The slug for this taxonomy is %s"

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "The User Testing feature also requires the %1$s ed…"

en: There are currently no admin notices.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "There are currently no admin notices."

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "There are no frontend menu links. To control acces…"

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "There are no users in this role. Please select a r…"

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "These can be edited on the %1s Capabilities screen…"

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This allows you to assign a new user to multiples …"

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This allows you to assign an existing user to mult…"

en: This capability is %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This capability is %s"

en: This capability is controlled by %s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This capability is controlled by %s"

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This capability is controlled by %s Use the sideba…"

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This capability is explicitly negated. Click to ad…"

en: This capability is not available for this post type.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This capability is not available for this post typ…"

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This feature allows you to modify the site fronten…"

en: This feature will be added to all pages.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This feature will be added to all pages."

en: This menu is restricted for the following roles
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This menu is restricted for the following roles"

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This notice will be moved to the "Silenced Notices…"

en: This plugin can be deleted.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This plugin can be deleted."

en: This role is not enabled for profile feature editing.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This role is not enabled for profile feature editi…"

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This will add a metabox on the post editing screen…"

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This will cause a new capability to be required fo…"

en: This will only show here in the WordPress admin area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This will only show here in the WordPress admin ar…"

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This will show all post types on the "Capabilities…"

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "This will show all taxonomies on the "Capabilities…"

en: Title:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Title:"

en: Toggle all
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Toggle all"

en: Top Bar - Left
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Top Bar - Left"

en: Top Bar - Right
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Top Bar - Right"

en: Top Tabs
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Top Tabs"

en: Type / Taxonomy settings saved.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Type / Taxonomy settings saved."

en: Typography
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Typography"

en: Unable to retrieve user data.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Unable to retrieve user data."

en: Uneditable %s | Uneditable %s
pt-BR[0]: [DRY RUN] Would translate: "Uneditable %s"

en: Unhide
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Unhide"

en: Unique Post Type Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Unique Post Type Capabilities"

en: Unique Taxonomy Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Unique Taxonomy Capabilities"

en: Update
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Update"

en: Upgrade to Pro
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Upgrade to Pro"

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Upload a custom favicon for the admin area. Recomm…"

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Upload a custom logo to replace the WordPress icon…"

en: usage key
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "usage key"

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Use cookie to determine pages users were viewing b…"

en: Use the "Create" capability for selected post types
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Use the "Create" capability for selected post type…"

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Use the sidebar settings to allow this to be contr…"

en: User actions
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "User actions"

en: User Display Name
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "User Display Name"

en: User Testing
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "User Testing"

en: Value
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Value"

en: View Documentation
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "View Documentation"

en: View Knowledge Base
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "View Knowledge Base"

en: Visibility
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Visibility"

en: Warning notices
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Warning notices"

en: Warning:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Warning:"

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Warning: This role cannot access the dashboard wit…"

en: Welcome panel
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Welcome panel"

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "When enabled, role settings will always apply, ove…"

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "When enabled, users cannot see or change color sch…"

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "When testing, display a caption and return link in…"

en: When testing, display a return link in the front end footer.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "When testing, display a return link in the front e…"

en: When you refresh, we test as a user in %s role and save profile elements.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "When you refresh, we test as a user in %s role and…"

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Whenever you use PublishPress Capabilities to save…"

en: Whole Site
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Whole Site"

en: WooCommerce
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WooCommerce"

en: Word count
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Word count"

en: WordPress Core
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WordPress Core"

en: WordPress Core Capabilities
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WordPress Core Capabilities"

en: WordPress External Links
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WordPress External Links"

en: WordPress Logo
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WordPress Logo"

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WordPress stores role capabilities in your databas…"

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "WPML integration to mirror permissions to translat…"

en: Yoast SEO
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Yoast SEO"

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You are about to reset Roles and Capabilities to W…"

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can add the CSS for your classes by clicking "…"

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can also configure this role as a %sPermission…"

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can block pages by URL or hide Admin elements …"

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can hide plugin metaboxes. You can also hide s…"

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can restrict access to admin menu screens. You…"

en: You can select page types where this element will be added.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can select page types where this element will …"

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You can use Frontend Features to target specific p…"

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You cannot remove Manage Capabilities from Adminis…"

en: You do not have permission to access this page.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to access this page."

en: You do not have permission to manage admin features.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage admin feature…"

en: You do not have permission to manage admin notices.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage admin notices…"

en: You do not have permission to manage admin styles.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage admin styles."

en: You do not have permission to manage capabilities.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage capabilities."

en: You do not have permission to manage editor features.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage editor featur…"

en: You do not have permission to manage frontend features.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage frontend feat…"

en: You do not have permission to manage navigation menus.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage navigation me…"

en: You do not have permission to manage profile features.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage profile featu…"

en: You do not have permission to manage redirect.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage redirect."

en: You do not have permission to manage roles.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to manage roles."

en: You do not have permission to perform this action.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to perform this action."

en: You do not have permission to restore backup.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to restore backup."

en: You do not have permission to restore roles.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have permission to restore roles."

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You do not have sufficient permissions to perform …"

en: You have no additional capabilities.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You have no additional capabilities."

en: You must enter the Login Redirect URL.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You must enter the Login Redirect URL."

note: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You must select at least one editor for the role w…"

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "You're using PublishPress Capabilities Free. The P…"

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Your link has expired, refresh the page and try ag…"

en: Your Role
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "Your Role"

en: ⚠ Warning:
pt-BR: [DRY RUN] Would translate: "⚠ Warning:"
