PublishPress Capabilities 2.40.0 - en to nl-NL translation catalogue (714 entries)

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
nl-NL: "Berichten" mogelijkheden die hier zijn geselecteerd, definiëren ook typespecifieke roltoewijzing voor Permissiegroepen%s.

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
nl-NL: "Berichten" mogelijkheden die hier zijn geselecteerd, definiëren ook typespecifieke roltoewijzing voor Toestemmingsgroepen%s.

en: %1$d users moved to default role %2$s.
nl-NL: %1$d gebruikers verhuisd naar standaard rol %2$s.

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
nl-NL: %1$s = Mogelijkheid geweigerd, zelfs als verleend door een andere rol %2$s

en: %1$s = Capability granted %2$s
nl-NL: %1$s = Mogelijkheid verleend %2$s

en: %1$s = Capability not granted %2$s
nl-NL: %1$s = Mogelijkheid niet verleend %2$s

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
nl-NL: %1$sTerug naar Administratorweergave%2$s

en: %1$sbuy%2$s %3$s
nl-NL: %1$saankopen%2$s %3$s

en: %1$sgrab%2$s %3$s
nl-NL: %1$sgrijp%2$s %3$s

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
nl-NL: %1s Fout: %2s  PublishPress mogelijkheden kunnen niet functioneren omdat een andere kopie van de plugin actief is.

en: %s (%s roles)
nl-NL: %s (%s rollen)

en: %s (free install)
nl-NL: %s (gratis installatie)

en: %s (level %s)
nl-NL: %s (niveau %s)

en: %s Capabilities
nl-NL: %s Mogelijkheden

en: %s info/purchase
nl-NL: %s info/aankoop

en: %s restored from last backup.
nl-NL: %s hersteld van laatste back-up.

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
nl-NL: %s rol gekopieerd. Klik op de knop "Rol Aanmaken" om deze nieuwe rol te creëren.

en: %s role updated successfully.
nl-NL: %s rol succesvol bijgewerkt.

en: %s successfully imported from uploaded data.
nl-NL: %s succesvol geïmporteerd vanuit geüploade gegevens.

en: %s: assigned by Permission Group
nl-NL: %s: toegewezen door Machtigingsgroep

en: (non-editable role)
nl-NL: (niet-bewerkbare rol)

en: (this role will be removed if you restore backup)
nl-NL: (deze rol wordt verwijderd als je de back-up herstelt)

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
nl-NL: Een back-up gemaakt op dit scherm vervangt alle eerdere handmatige back-ups, maar wordt nooit automatisch vervangen.

en: About
nl-NL: Over

en: About PublishPress Capabilities
nl-NL: Over PublishPress Capaciteiten

en: Add Body Class
nl-NL: Voeg bodyclass toe

en: Add CSS selectors (class or ID), choose a style variation, and set a brand color.
nl-NL: Voeg CSS-selectors (klasse of ID) toe, kies een stijlvariatie en stel een merk kleur in.

en: Add Custom CSS
nl-NL: Voeg aangepaste CSS toe

en: Add Custom Style
nl-NL: Voeg aangepaste stijl toe

en: Add New
nl-NL: Voeg nieuw toe

en: Add New Custom Style
nl-NL: Voeg nieuwe aangepaste stijl toe

en: Add New Element
nl-NL: Voeg nieuw element toe

en: Add a New Capability
nl-NL: Voeg een nieuwe mogelijkheid toe

en: Add block
nl-NL: Voeg blok toe

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: Voeg meer dan één aangepaste admin-stijl toe. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capaciteiten Pro.

en: Add new block
nl-NL: Voeg nieuw blok toe

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
nl-NL: Voeg optie toe om te zoeken en gebruikerstests in de Admin Bar.

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
nl-NL: Voeg of wis aangepaste iteminvoer voordat u wijzigingen opslaat.

en: Add or remove capability from the role normally
nl-NL: Voeg normaal gesproken capaciteit toe of verwijder deze van de rol

en: Add or remove this capability from the WordPress role
nl-NL: Voeg deze capaciteit toe of verwijder deze van de WordPress-rol

en: Add post metabox:
nl-NL: Voeg post metabox toe:

en: Add to role
nl-NL: Voeg toe aan rol

en: Additional
nl-NL: Extra

en: Additional Capabilities
nl-NL: Extra mogelijkheden

en: Admin
nl-NL: Beheerder

en: Admin Access
nl-NL: Beheerderstoegang

en: Admin Bar
nl-NL: Adminbalk

en: Admin Bar Background
nl-NL: Achtergrond van de adminbalk

en: Admin Bar Hover Background
nl-NL: Achtergrond van de adminbalk bij hover

en: Admin Bar Hover Text
nl-NL: Tekst van de adminbalk bij hover

en: Admin Bar Icon
nl-NL: Icoon van de adminbalk

en: Admin Bar Text
nl-NL: Tekst van de adminbalk

en: Admin Bar modification
nl-NL: Wijziging Beheerdersbalk

en: Admin Bar search
nl-NL: Zoekfunctie Beheerdersbalk

en: Admin Color Scheme
nl-NL: Kleurenschema Beheerder

en: Admin Feature Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor Beheerderfuncties

en: Admin Features
nl-NL: Beheerdersfuncties

en: Admin Features Settings
nl-NL: Instellingen voor Beheerdersfuncties

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
nl-NL: Beheerdersfuncties stelt je in staat om elementen uit het beheerdersgebied en de werkbalk te verwijderen.

en: Admin Footer Text
nl-NL: Tekst voor Beheerdersfooter

en: Admin Menu
nl-NL: Adminmenu

en: Admin Menu Restrictions
nl-NL: Beperkingen van het Beheerdersmenu

en: Admin Menus
nl-NL: Beheerdersmenu's

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
nl-NL: Beheerdersmenu's stelt je in staat om de links in het beheerdersmenu te bewerken en te controleren wie toegang heeft.

en: Admin Notices
nl-NL: Beheerdersmeldingen

en: Admin Styles
nl-NL: Beheerdersstijlen

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
nl-NL: Beheerdersstijlen stelt je in staat om het WordPress beheerdersgebied aan te passen met je eigen branding.

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
nl-NL: Beheerdersstijlen stelt je in staat om het beheerdersgebied aan te passen met je eigen branding.

en: Admin bar colors
nl-NL: Kleuren van de adminbalk

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
nl-NL: Toegang tot de beheerderslijst wordt normaal verleend door de "Bewerken" mogelijkheden. Deze "Lijst" mogelijkheden zijn alleen van toepassing als de bijbehorende "Bewerken" mogelijkheid ontbreekt. Ook kunnen deze "Lijst" mogelijkheden toegang verlenen, maar geen toegang ontzeggen.

en: Admin menu colors
nl-NL: Kleur van het adminmenu

en: Admin notice status updated successfully.
nl-NL: Status van de beheerdersmelding succesvol bijgewerkt.

en: Admin styles saved successfully.
nl-NL: Admin-stijlen succesvol opgeslagen.

en: Advanced
nl-NL: Geavanceerd

en: All %s | All %s
nl-NL[0]: Alle %s
nl-NL[1]: Alle %s

en: All Roles
nl-NL: Alle Rollen

en: All fields are required.
nl-NL: Alle velden zijn verplicht.

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
nl-NL: Sta "Bewerken", "Verwijderen" en "Toewijzen" mogelijkheden afzonderlijk van de "Beheer" mogelijkheid toe.

en: Allow PublishPress to find profile items for this role.
nl-NL: Sta PublishPress toe om profielitems voor deze rol te vinden.

en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
nl-NL: Sta toe dat de permissies voor posttypes afzonderlijk worden beheerd van andere gebieden van WordPress. %1$sMeer informatie.%2$s

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
nl-NL: Sta toe dat taxonomiepermissies afzonderlijk worden beheerd van andere gebieden van WordPress.

en: Alternate Row Background
nl-NL: Alternatieve Rij Achtergrond

en: Alternate Row Text Color
nl-NL: Alternatieve Rij Tekstkleur

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
nl-NL: Toon altijd het tabblad Classic Editor in het scherm "Editorfuncties".

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
nl-NL: Probeer altijd automatisch profiel elementen te vinden. Dit kan tijdelijke problemen veroorzaken bij het bijwerken van gebruikersrollen die geen toegang hebben tot het WordPress-beheergebied.

en: Amber Glow
nl-NL: Amberglans

en: An error occured!
nl-NL: Er is een fout opgetreden!

en: An error occurred!
nl-NL: Er is een fout opgetreden!

en: Apply custom styling
nl-NL: Pas aangepaste opmaak toe

en: Approve Revision
nl-NL: Keerzijde goedkeuren

en: Are you sure you want to delete "%s" custom style?
nl-NL: Weet u zeker dat u de aangepaste stijl "%s" wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this %1s? %2s %3s
nl-NL: Weet u zeker dat u deze %1s wilt verwijderen? %2s %3s

en: Are you sure you want to delete this item ?
nl-NL: Weet je zeker dat je dit item wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this role?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze rol wilt verwijderen?

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
nl-NL: Wijs aanvullende aangepaste WP-rollen toe voor een specifiek posttype <em>(Pro)</em>

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
nl-NL: Wijs aanvullende standaard WP-rollen toe voor een specifiek posttype

en: Auto-backup of all roles (%s)
nl-NL: Automatische back-up van alle rollen (%s)

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
nl-NL: Automatisch type-specifieke mogelijkheden definiëren voor uw aangepaste berichttypen en taxonomieën

en: Automatically refresh profile elements
nl-NL: Profiel elementen automatisch verversen

en: Available Backups:
nl-NL: Beschikbare back-ups:

en: Background
nl-NL: Achtergrond

en: Background Color
nl-NL: Achtergrondkleur

en: Backup
nl-NL: Back-up

en: Backup Roles and Capabilities
nl-NL: Back-up rollen en mogelijkheden

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
nl-NL: Back-up hulpmiddel voor PublishPress mogelijkheden

en: Bad form Received
nl-NL: Slechte formulier ontvangen

en: Bad form received.
nl-NL: Slechte formulier ontvangen.

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
nl-NL: Voordat u importeert, raden we aan om het tabblad "Back-up" te gebruiken om een back-up van uw huidige instellingen te maken.

en: Blank Template
nl-NL: Leeg sjabloon

en: Block
nl-NL: Blokkeer

en: Block Dashboard Access
nl-NL: Blokkeer toegang tot dashboard

en: Block Login
nl-NL: Blokkeer inloggen

en: Block Panel
nl-NL: Blokkeer paneel

en: Block by URL
nl-NL: Blokkeer op URL

en: Block users in this role from accessing admin area.
nl-NL: Blokkeer gebruikers in deze rol van toegang tot het admin gebied.

en: Block users in this role from logging into the site.
nl-NL: Blokkeer gebruikers in deze rol van inloggen op de site.

en: Body
nl-NL: Lichaam

en: Body Class
nl-NL: Lichaamsklasse

en: Border
nl-NL: Rand

en: Brand Color
nl-NL: Merkkleur

en: Button colors
nl-NL: Kleuren van Knoppen

en: Buttons
nl-NL: Knoppen

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
nl-NL: Standaard voorkomt WooCommerce dat de meeste gebruikers toegang hebben tot het WordPress admingebied. Wanneer ingeschakeld, verwijdert deze instelling die beperkingen voor deze rol. %1s Klik hier voor meer details. %2s

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
nl-NL: Kan berichten verwijderen die momenteel gepubliceerd zijn met privé zichtbaarheid.

en: Can delete posts which are currently published.
nl-NL: Kan berichten verwijderen die momenteel gepubliceerd zijn.

en: Can delete posts which were created by other users.
nl-NL: Kan berichten verwijderen die door andere gebruikers zijn aangemaakt.

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
nl-NL: Kan berichten bewerken die momenteel gepubliceerd zijn met privé zichtbaarheid.

en: Can edit posts which are currently published.
nl-NL: Kan berichten bewerken die momenteel gepubliceerd zijn.

en: Can edit posts which were created by other users.
nl-NL: Kan berichten bewerken die door andere gebruikers zijn aangemaakt.

en: Can make a post publicly visible.
nl-NL: Kan een bericht openbaar zichtbaar maken.

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
nl-NL: Kan berichten lezen die momenteel gepubliceerd zijn met privé zichtbaarheid.

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Cancel Edit
nl-NL: Bewerken annuleren

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
nl-NL: Kan standaard rol niet verwijderen. Je <a href="%s">moet het eerst wijzigen</a>.

en: Capabilites Documentation
nl-NL: Documentatie over mogelijkheden

en: Capabilities
nl-NL: Mogelijkheden

en: Capabilities Settings
nl-NL: Instellingen voor mogelijkheden

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
nl-NL: Mogelijkheden stellen je in staat om de machtigingen voor elke gebruikersrol te wijzigen.

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
nl-NL: Mogelijkheden stellen je in staat om de machtigingen voor elke gebruikersrol te wijzigen.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
nl-NL: Mogelijkheden voor aangepaste statussen kunnen hier handmatig worden toegevoegd. (Zie %sMachtigingen > Berichtstatussen%s voor toepasselijke namen). %sAanvullende status-specifieke rollen%s zijn doorgaans handiger.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
nl-NL: Mogelijkheden voor aangepaste statussen kunnen hier handmatig worden toegevoegd. Of activeer de PP Aangepaste Berichtstatussen-extensie om status-specifieke aanvullende rollen toe te wijzen.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
nl-NL: Mogelijkheden voor aangepaste statussen kunnen hier aan een rol worden toegevoegd (zie Voorwaarden > Status > Capaciteit Mapping voor toepasselijke namen). Het is echter doorgaans handiger om Toestemmingsgroepen te gebruiken om een aanvullende status-specifieke rol toe te wijzen.

en: Capabilities is Safe to Use
nl-NL: Mogelijkheden zijn veilig te gebruiken

en: Capability Name
nl-NL: Naam van de mogelijkheid

en: Change how this style is displayed
nl-NL: Wijzig hoe deze stijl wordt weergegeven

en: Cherry
nl-NL: Kers

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
nl-NL: Kies frontend-functies die van toepassing zijn op dit bericht.

en: Classic
nl-NL: Klassiek

en: Classic Editor %s Restrictions
nl-NL: Klassieke editor %s Beperkingen

en: Classic editor
nl-NL: Klassieke editor

en: Click here for more on notice types.
nl-NL: Klik hier voor meer informatie over meldingstypen.

en: Click the "Find profile items for this role" button.
nl-NL: Klik op de knop "Zoek profielitems voor deze rol".

en: Cobalt
nl-NL: Kobalt

en: Color for delete/trash actions
nl-NL: Kleur voor verwijder-/prullenbakacties

en: Color for inactive items
nl-NL: Kleur voor inactieve items

en: Color for spam actions
nl-NL: Kleur voor spamacties

en: Color for trash actions
nl-NL: Kleur voor prullenbakacties

en: Color on hover
nl-NL: Kleur bij hover

en: Color settings
nl-NL: Kleurinstellingen

en: Contact the PublishPress team
nl-NL: Neem contact op met het PublishPress-team

en: Control Allowed Editors
nl-NL: Controleer toegestane redacteurs

en: Control Settings
nl-NL: Controleerinstellingen

en: Control how admin styles are applied to users.
nl-NL: Controleer hoe beheerdersstijlen op gebruikers worden toegepast.

en: Copy
nl-NL: Kopiëren

en: Copy / update this role definition to all sites now
nl-NL: Kopieer / werk deze roldefinitie nu naar alle sites

en: Copy Role
nl-NL: Rol kopiëren

en: Copy option settings to all sites now
nl-NL: Kopieer optie-instellingen nu naar alle sites

en: Coupon Description
nl-NL: Couponbeschrijving

en: Create New Role
nl-NL: Nieuwe rol aanmaken

en: Create Revision
nl-NL: Revisie aanmaken

en: Create this role definition in new (future) sites
nl-NL: Maak deze roldefinitie aan in nieuwe (toekomstige) sites

en: Current Menu Background
nl-NL: Huidige menu-achtergrond

en: Current Menu Text
nl-NL: Huidige menu-tekst

en: Current logo preview
nl-NL: Huidige logo voorbeeld

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Custom Admin Logo
nl-NL: Aangepast admin logo

en: Custom CSS
nl-NL: Aangepaste CSS

en: Custom Favicon
nl-NL: Aangepaste favicon

en: Custom Items
nl-NL: Aangepaste items

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
nl-NL: Aangepaste moderatiestatussen voor toegangsgestuurde, meerstaps publicatieworkflows <em>(Pro)</em>

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
nl-NL: Aangepaste postzichtbaarheidsstatussen, volledig geïmplementeerd in wp-admin <em>(Pro)</em>

en: Custom Style
nl-NL: Aangepaste stijl

en: Custom Style Name
nl-NL: Aangepaste stijlnaam

en: Custom Style Name is required.
nl-NL: Aangepaste stijlnaam is vereist.

en: Custom admin color schemes
nl-NL: Aangepaste admin kleurenschema's

en: Custom footer text
nl-NL: Aangepaste footer tekst

en: Custom item one
nl-NL: Aangepast item één

en: Custom selector color rules
nl-NL: Aangepaste kleurregels voor selectors

en: Custom style "%s" deleted successfully.
nl-NL: Aangepaste stijl "%s" succesvol verwijderd.

en: Custom style "%s" saved successfully.
nl-NL: Aangepaste stijl "%s" succesvol opgeslagen.

en: Custom style name cannot be empty.
nl-NL: Naam van de aangepaste stijl mag niet leeg zijn.

en: Customize colors for different admin elements. Changes are previewed instantly.
nl-NL: Pas kleuren aan voor verschillende admin-elementen. Wijzigingen worden onmiddellijk weergegeven.

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
nl-NL: Pas bewerkingsrechten per categorie of per bericht aan <em>(Pro)</em>

en: Customize reading permissions per-category or per-post
nl-NL: Pas leesrechten per categorie of per bericht aan

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
nl-NL: Pas de gemodereerde bewerking van gepubliceerde inhoud aan met Revisionary of Post Forking <em>(Pro)</em>

en: Dashboard Widgets
nl-NL: Dashboardwidgets

en: Dashboard widget colors
nl-NL: Kleuren van dashboardwidgets

en: Default
nl-NL: Standaard

en: Default Link Color
nl-NL: Standaard linkkleur

en: Default Role
nl-NL: Standaard rol

en: Delete Custom Style
nl-NL: Verwijder aangepaste stijl

en: Delete Link Color
nl-NL: Verwijder linkkleur

en: Delete role
nl-NL: Verwijder rol

en: Deleting a system role is not allowed.
nl-NL: Het verwijderen van een systeemrol is niet toegestaan.

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
nl-NL: Het verwijderen van deze rol zal deze volledig uit de database verwijderen en is onomkeerbaar.

en: Deletion
nl-NL: Verwijdering

en: Desert Sand
nl-NL: Woestijnzand

en: Detailed Taxonomy Capabilities
nl-NL: Gedetailleerde taxonomie mogelijkheden

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
nl-NL: Gedetailleerde documentatie is ook beschikbaar op de plugin-website.

en: Disable Code Editor
nl-NL: Schakel code-editor uit

en: Disable WooCommerce admin restrictions
nl-NL: Schakel WooCommerce admin beperkingen uit

en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
nl-NL: Schakel de "Code-editor" optie voor de Gutenberg blokeditor uit.

en: Display Name
nl-NL: Weergavenaam

en: Display this notice
nl-NL: Toon deze melding

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
nl-NL: Weergegeven meldingen worden niet langer van admin pagina's verwijderd.

en: Document Bar Title
nl-NL: Documentbalk titel

en: Document Overview
nl-NL: Documentoverzicht

en: Document Panel
nl-NL: Documentpaneel

en: Documentation
nl-NL: Documentatie

en: Drag multiple roles selection to change roles order.
nl-NL: Sleep meerdere rolselecties om de rolvolgorde te wijzigen.

en: Each user role has a level from 0 to 10. The Subscriber role defaults to the lowest level (0). The Administrator role defaults to level 10.
nl-NL: Elke gebruikersrol heeft een niveau van 0 tot 10. De rol van abonnee heeft standaard het laagste niveau (0). De rol van administrator heeft standaard niveau 10.

en: Edit
nl-NL: Bewerken

en: Edit Color Style
nl-NL: Bewerk kleurstijl

en: Edit Custom Style
nl-NL: Bewerk aangepaste stijl

en: Edit Role: %s
nl-NL: Bewerk rol: %s

en: Edit custom style
nl-NL: Bewerk aangepaste stijl

en: Edit the settings.
nl-NL: Bewerk de instellingen.

en: Editable %s | Editable %s
nl-NL[0]: Wijzigbaar %s
nl-NL[1]: Wijzigbaar %s

en: Editing
nl-NL: Bewerken

en: Editing:
nl-NL: Bewerken:

en: Editor Feature Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor de editorfunctie

en: Editor Features
nl-NL: Editorfuncties

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
nl-NL: Editorfuncties stellen je in staat om elementen van het bewerkingsscherm van berichten te verwijderen.

en: Editorial Comments
nl-NL: Redactionele opmerkingen

en: Enable %1s access to the Admin Notices area.
nl-NL: Schakel %1s toegang tot het Admin Notices-gebied in.

en: Enable Classic Editor tab
nl-NL: Schakel tabblad Klassieke Editor in

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
nl-NL: Schakel frontendfuncties in voor %1$s rol

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
nl-NL: Voer ID's of klassen in om te verbergen. Scheid meerdere waarden met een komma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Enter a name for your custom style
nl-NL: Voer een naam in voor uw aangepaste stijl

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
nl-NL: Voer klassen in die aan de body HTML moeten worden toegevoegd. Scheid meerdere waarden met een spatie (custom-item-one custom-item-two).

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
nl-NL: Voer klassen in om de body HTML toe te voegen. Voeg de . niet toe voor de HTML.

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
nl-NL: Voer aangepaste CSS in die aan frontendpagina's moet worden toegevoegd. Voorbeelden: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
nl-NL: Voer de URL in waar gebruikers in deze rol na inloggen naartoe moeten worden omgeleid.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
nl-NL: Voer de URL in waar gebruikers in deze rol na uitloggen naartoe moeten worden omgeleid.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
nl-NL: Voer de URL in waar gebruikers in deze rol na registratie naartoe moeten worden omgeleid.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
nl-NL: Voer de URL in waar gebruikers in deze rol na hun eerste inlog naartoe moeten worden omgeleid.

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
nl-NL: Voer alleen het relatieve pad in zonder domein voor inlogomleiding.

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
nl-NL: Voer alleen het relatieve pad in zonder domein voor uitlogomleiding.

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
nl-NL: Fout bij het importeren van instellingen! Controleer of je een geldig json-bestand hebt geüpload.

en: Error importing settings! Please try again.
nl-NL: Fout bij het importeren van instellingen! Probeer het opnieuw.

en: Error notices
nl-NL: Foutmeldingen

en: Error: Failed creating the new role.
nl-NL: Fout: het aanmaken van de nieuwe rol is mislukt.

en: Error: wrong data
nl-NL: Fout: onjuiste gegevens

en: Exclude role from User Testing
nl-NL: Rol uitsluiten van gebruikerstests

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
nl-NL: Uitsluiten van gebruikers in geselecteerde rollen van gebruikerstests.

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
nl-NL: Deze mogelijkheden expliciet ontkennen door ze als uitgeschakeld op te slaan

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
nl-NL: Deze mogelijkheid expliciet ontkennen door deze als uitgeschakeld op te slaan

en: Export
nl-NL: Exporteer

en: Export / Import
nl-NL: Exporteren / Importeren

en: Export Settings
nl-NL: Instellingen exporteren

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
nl-NL: Exporteer de plugininstellingen voor deze site als een .json-bestand. Dit stelt je in staat om de configuratie eenvoudig in een andere site te importeren.

en: Featured Image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding

en: Featured image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding

en: Features include:
nl-NL: Functies omvatten:

en: Features:
nl-NL: Functies:

en: Filter by capability
nl-NL: Filteren op mogelijkheid

en: Filter by post type
nl-NL: Filteren op berichttype

en: Filter by taxonomy
nl-NL: Filteren op taxonomie

en: Find profile items for this role
nl-NL: Vind profielitems voor deze rol

en: First Login Redirect
nl-NL: Eerste Inloggen Redirect

en: Force role settings (override user selection)
nl-NL: Dwing rolinstellingen af (negeer gebruikersselectie)

en: Forest
nl-NL: Bos

en: Form input colors
nl-NL: Kleuren voor formulierinvoer

en: Forms
nl-NL: Formulieren

en: Front End footer notice
nl-NL: Voettekstmelding voor de voorkant

en: Frontend Features
nl-NL: Frontend Functies

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
nl-NL: Frontend Functies stelt je in staat om elementen toe te voegen of te verwijderen van de voorkant van je site.

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
nl-NL: Frontend element item bijgewerkt. Wijzigingen opslaan om in te schakelen voor rol.

en: General
nl-NL: Algemeen

en: Go to the Backup feature
nl-NL: Ga naar de Backup functie

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
nl-NL: Verleen Kijker-, Deelnemer- of Moderator toegang tot specifieke bbPress forums <em>(Pro)</em>

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
nl-NL: Verleen aanvullende contentrechten aan een BuddyPress groep <em>(Pro)</em>

en: Graphite
nl-NL: Grafiet

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
nl-NL: Gutenberg Editor %s Beperkingen

en: HTML Editor Button
nl-NL: HTML-editor knop

en: Has Users %s | Has Users %s
nl-NL[0]: Heeft gebruikers %s
nl-NL[1]: Heeft gebruikers %s

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
nl-NL: Heeft basisverwijderingscapaciteit (maar heeft mogelijk andere capaciteiten nodig op basis van de status en eigendom van de post).

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
nl-NL: Heeft basisbewerkingscapaciteit (maar heeft mogelijk andere capaciteiten nodig op basis van de status en eigendom van de post).

en: Hidden IDs or Classes
nl-NL: Verborgen ID's of klassen

en: Hidden Notices
nl-NL: Verborgen meldingen

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
nl-NL: Verberg instellingen voor het kleurenpalet van de beheerder in het gebruikersprofiel

en: Hide Admin Toolbar
nl-NL: Verberg beheerderswerkbalk

en: Hide CSS Elements
nl-NL: Verberg CSS-elementen

en: Hide Dashboard Widgets
nl-NL: Verberg dashboardwidgets

en: Hide Default Items
nl-NL: Verberg standaarditems

en: Hide IDs or Classes
nl-NL: Verberg ID's of klassen

en: Hide Submenus
nl-NL: Submenu's verbergen

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
nl-NL: Verberg de footer voor de Twenty Twenty-Three credit

en: Hide this notice
nl-NL: Verberg deze melding

en: Highlight Color
nl-NL: Accentkleur

en: Hover State
nl-NL: Hover-toestand

en: How to use Admin Features
nl-NL: Hoe beheerdersfuncties te gebruiken

en: How to use Admin Styles
nl-NL: Hoe beheerdersstijlen te gebruiken

en: How to use Capabilities
nl-NL: Hoe mogelijkheden te gebruiken

en: How to use Editor Features
nl-NL: Hoe editorfuncties te gebruiken

en: How to use Frontend Features
nl-NL: Hoe frontendfuncties te gebruiken

en: How to use Navigation Menus
nl-NL: Hoe navigatiemenu's te gebruiken

en: How to use Profile Features
nl-NL: Hoe profielkenmerken te gebruiken

en: How to use Redirect Features
nl-NL: Hoe omleidingsfuncties te gebruiken

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
nl-NL: Als je een plugin hebt geïnstalleerd die nieuwe rollen of mogelijkheden toevoegt, gaan deze verloren.

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
nl-NL: Als je %s leuk vindt, laat ons dan een %s beoordeling achter. Bedankt!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
nl-NL: Als je hulp nodig hebt of een nieuwe functieaanvraag hebt, laat het ons weten.

en: Import Settings
nl-NL: Instellingen importeren

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
nl-NL: Importeer de plugininstellingen vanuit een .json-bestand. Dit bestand kan worden verkregen door de instellingen op een andere site te exporteren met behulp van het bovenstaande formulier.

en: Inactive Link Color
nl-NL: Inactieve linkkleur

en: Include in new sites.
nl-NL: In nieuwe sites opnemen.

en: Incorrect capability name.
nl-NL: Onjuiste naam voor mogelijkheid.

en: Info notices
nl-NL: Informatieberichten

en: Initial Backup
nl-NL: Eerste back-up

en: Initial Backup - %s
nl-NL: Eerste back-up - %s

en: Initial backup of all roles
nl-NL: Eerste back-up van alle rollen

en: Ink
nl-NL: Inkt

en: Input Background Color
nl-NL: Achtergrondkleur van Invoer

en: Input Border Color
nl-NL: Randkleur van Invoer

en: Input Focus Border
nl-NL: Rand bij Focus van Invoer

en: Input Text Color
nl-NL: Tekstkleur van Invoer

en: Invalid Capabilities
nl-NL: Ongeldige mogelijkheden

en: Invalid action. Reload this page and try again.
nl-NL: Ongeldige actie. Herlaad deze pagina en probeer het opnieuw.

en: Invalid form.
nl-NL: Ongeldig formulier.

en: Invalid form. Reload this page and try again.
nl-NL: Ongeldig formulier. Herlaad deze pagina en probeer het opnieuw.

en: Invalid nonce token!
nl-NL: Ongeldig nonce-token!

en: Invalid request!.
nl-NL: Ongeldig verzoek!.

en: Invalid role name entry: %s
nl-NL: Ongeldige rolnaam invoer: %s

en: Invalid role provided.
nl-NL: Ongeldige rol opgegeven.

en: It is recommended to use this only as a last resource!
nl-NL: Het wordt aanbevolen dit alleen als laatste redmiddel te gebruiken!

en: Lagoon
nl-NL: Lagune

en: Last Backup
nl-NL: Laatste back-up

en: Last Manual Backup - %s
nl-NL: Laatste handmatige back-up - %s

en: Level:
nl-NL: Niveau:

en: Link Hover Color
nl-NL: Link hoverkleur

en: Link element colors
nl-NL: Kleur van linkelementen

en: Listing
nl-NL: Lijstweergave

en: Live preview of your custom color scheme
nl-NL: Live voorbeeld van uw aangepaste kleurenpalet

en: Load Less
nl-NL: Minder laden

en: Load More
nl-NL: Meer laden

en: Load on page types is required.
nl-NL: Laden op paginatypes is vereist.

en: Load on page types:
nl-NL: Laden op paginatypes:

en: Logged In Users
nl-NL: Ingelogde gebruikers

en: Logged Out Users
nl-NL: Uitgelogde gebruikers

en: Login Redirect
nl-NL: Inlog omleiden

en: Login permission denied.
nl-NL: Inloggen toestemming geweigerd.

en: Logout Redirect
nl-NL: Uitlog omleiden

en: Main Admin Color
nl-NL: Hoofdbeheerder Kleur

en: Main Admin Color is required.
nl-NL: Hoofdbeheerderkleur is vereist.

en: Main Admin Color settings
nl-NL: Hoofdbeheerder Kleureninstellingen

en: Manual Backup
nl-NL: Handmatige back-up

en: Manual backup of %s (%s)
nl-NL: Handmatige back-up van %s (%s)

en: Media Buttons (all)
nl-NL: Media knoppen (alle)

en: Member support forum
nl-NL: Leden ondersteuningsforum

en: Menu Background
nl-NL: Achtergrondmenu

en: Menu Hover Background
nl-NL: Achtergrondmenu bij hover

en: Menu Hover Text
nl-NL: Menu-tekst bij hover

en: Menu Icon Color
nl-NL: Kleur van het menu-icoon

en: Menu Text Color
nl-NL: Kleur van de menu-tekst

en: Metaboxes
nl-NL: Metaboxen

en: Midnight Teal
nl-NL: Middernacht Teal

en: Mine %s | Mine %s
nl-NL[0]: Mijn %s
nl-NL[1]: Mijn %s

en: Mint Breeze
nl-NL: Muntbries

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
nl-NL: Ontbrekende parameters, ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Mobile Menu Toggle
nl-NL: Mobiele menu-wisselaar

en: Modern Slate
nl-NL: Moderne leisteen

en: Modes
nl-NL: Modi

en: Move to Hidden Notices
nl-NL: Verplaats naar Verborgen Meldingen

en: Multiples roles on "Add New User" screen
nl-NL: Meerdere rollen op het "Voeg nieuwe gebruiker toe" scherm

en: Multiples roles on "User Edit" screen
nl-NL: Meerdere rollen op het "Bewerk gebruiker" scherm

en: Nav Menu
nl-NL: Navigatiemenu

en: Nav Menus (Block)
nl-NL: Navigatiemenu's (Blok)

en: Nav Menus (Legacy)
nl-NL: Navigatiemenu's (Legacy)

en: Navigation Menu Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor navigatiemenu's

en: Navigation Menus
nl-NL: Navigatiemenu's

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
nl-NL: Navigatiemenu's stelt je in staat om toegang tot frontend menu-links te blokkeren.

en: Need PublishPress Capabilities Support?
nl-NL: Heeft u ondersteuning voor PublishPress Capaciteiten nodig?

en: Needed function to create default roles not found!
nl-NL: Vereiste functie om standaardrollen te creëren niet gevonden!

en: Negate All
nl-NL: Negeren Alle

en: Negate None
nl-NL: Negeren Geen

en: New
nl-NL: Nieuw

en: New backup saved.
nl-NL: Nieuwe back-up opgeslagen.

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
nl-NL: Nieuwe mogelijkheden worden beheerd op het Extra tabblad.

en: New capability added to role.
nl-NL: Nieuwe mogelijkheid toegevoegd aan rol.

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
nl-NL: Nieuw frontend-element toegevoegd. Wijzigingen opslaan om in te schakelen voor rol.

en: New role created.
nl-NL: Nieuwe rol aangemaakt.

en: No Users %s | No Users %s
nl-NL[0]: Geen gebruikers %s
nl-NL[1]: Geen gebruikers %s

en: No change
nl-NL: Geen verandering

en: No changes
nl-NL: Geen wijzigingen

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
nl-NL: Geen metaboxen gevonden voor %1s. %2s Klik hier %3s om het %4s scherm te bezoeken en deze pagina daarna te vernieuwen om de nieuwe metaboxen te laden.

en: No permission!
nl-NL: Geen toestemming!

en: No results found.
nl-NL: Geen resultaten gevonden.

en: No results found. Please try again with a different word.
nl-NL: Geen resultaten gevonden. Probeer het opnieuw met een ander woord.

en: No role specified.
nl-NL: Geen rol opgegeven.

en: Nordic
nl-NL: Noordse

en: Notification
nl-NL: Melding

en: Notification Color
nl-NL: Meldingskleur

en: Notification center access
nl-NL: Toegang tot meldingencentrum

en: Notifications
nl-NL: Meldingen

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
nl-NL: Meldingen die in het Admin-notitiesgebied moeten worden weergegeven.

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
nl-NL: Meldingen die van WordPress-adminpagina's moeten worden verwijderd

en: Ocean Deep
nl-NL: Diep Oceaan

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
nl-NL: Op dit scherm kunt u een eerdere versie van uw rollen en mogelijkheden herstellen.

en: Options
nl-NL: Opties

en: Orchid
nl-NL: Orchidee

en: Other Boxes
nl-NL: Andere vakken

en: Outline
nl-NL: Omrande

en: Page Attributes: Order
nl-NL: Pagina-attributen: Volgorde

en: Page Boxes
nl-NL: Pagina vakken

en: Page Lists
nl-NL: Pagina lijsten

en: Page background color
nl-NL: Achtergrondkleur van de pagina

en: Page title
nl-NL: Pagina titel

en: Pages
nl-NL: Pagina's

en: Paragraph
nl-NL: Alinea

en: Permalink: Descriptive Caption
nl-NL: Permalink: Beschrijvende bijschrift

en: Permission denied
nl-NL: Toegang geweigerd

en: Permission denied.
nl-NL: Toegang geweigerd.

en: Placeholder Text Color
nl-NL: Plaatsaanduidingstekstkleur

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
nl-NL: Maak alstublieft een 'Handmatige Back-up' in het back-up tabblad om back-upherstel in te schakelen voor het geval er iets misgaat.

en: Please upload a file to import
nl-NL: Upload alstublieft een bestand om te importeren

en: Please upload a valid .json file
nl-NL: Upload alstublieft een geldig .json bestand

en: Plugin Capabilities &ndash; %s
nl-NL: Plugin Capaciteiten &ndash; %s

en: Post %s Capabilities
nl-NL: Bericht %s Capaciteiten

en: Post Attributes
nl-NL: Bericht Attributen

en: Post Type Metabox
nl-NL: Berichttype Metabox

en: Post type registration does not define this capability distinctly
nl-NL: Registratie van het berichttype definieert deze mogelijkheid niet duidelijk

en: Primary Button
nl-NL: Primaire knop

en: Primary Button Background
nl-NL: Achtergrond van Primaire Knop

en: Primary Button Hover
nl-NL: Hover van Primaire Knop

en: Primary Button Text
nl-NL: Tekst van Primaire Knop

en: Primary brand color
nl-NL: Primaire merk kleur

en: Primary text color
nl-NL: Primaire tekstkleur

en: Profile Feature Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor Profielkenmerken

en: Profile Features
nl-NL: Profielkenmerken

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
nl-NL: Profielkenmerken stelt je in staat om elementen van het profielscherm te verwijderen.

en: Profile features access disabled.
nl-NL: Toegang tot profielkenmerken is uitgeschakeld.

en: Profile features access enabled for this role.
nl-NL: Toegang tot profielkenmerken ingeschakeld voor deze rol.

en: Publish / Update
nl-NL: Publiceren / Bijwerken

en: Publish Actions
nl-NL: Publiceeracties

en: Publish Box
nl-NL: Publiceerbox

en: PublishPress Capabilities
nl-NL: PublishPress Capaciteiten

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
nl-NL: PubliceerPress Capaciteiten Menu Beperking

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
nl-NL: PublishPress Capaciteiten maakt automatisch een back-up bij installatie en telkens wanneer je wijzigingen opslaat.

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
nl-NL: PublishPress Capaciteiten maakt automatisch een back-up bij installatie en telkens wanneer je wijzigingen opslaat. De initiële back-up en de laatste %d automatische back-ups worden bewaard.

en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
nl-NL: PublishPress Capaciteiten is de toegang controle plugin voor WordPress. Je kunt al je WordPress gebruikersrollen beheren, van beheerders tot abonnees.

en: PublishPress Custom
nl-NL: PublishPress Aangepast

en: PublishPress Permissions
nl-NL: PublishPress Machtigingen

en: Read more on Role Level.
nl-NL: Lees meer op rol niveau.

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
nl-NL: Omleidingsfuncties stelt je in staat om gebruikers in een rol om te leiden na registratie, inloggen of uitloggen.

en: Redirect users to a specified URL.
nl-NL: Omleid gebruikers naar een opgegeven URL.

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
nl-NL: Omleid gebruikers naar de URL die ze bekeken voordat ze inlogden.

en: Redirects
nl-NL: Omleidingen

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
nl-NL: Omleidingen stelt je in staat om gebruikers in een rol om te leiden na registratie, inloggen of uitloggen.

en: Refresh Profile Features
nl-NL: Vernieuw Profiel Kenmerken

en: Registration Redirect
nl-NL: Registratie Omleiding

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
nl-NL: Reguleer machtigingen voor Edit Flow berichtstatussen <em>(Pro)</em>

en: Remove
nl-NL: Verwijderen

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
nl-NL: Verwijder Admin Meldingen van het WordPress admin scherm en organiseer ze in één gebied.

en: Remove Admin Toolbar
nl-NL: Verwijder Admin Toolbar

en: Replace "Howdy"
nl-NL: Vervang "Howdy"

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
nl-NL: Vervang "Howdy" in de adminbalk.

en: Replace "Howdy" text
nl-NL: Vervang "Howdy" tekst

en: Replace the WordPress logo and favicon
nl-NL: Vervang het WordPress logo en favicon

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
nl-NL: Vervang het standaard "Bedankt voor het creëren met WordPress" bericht in de admin footer.

en: Request Support
nl-NL: Vraag Ondersteuning Aan

en: Reset Roles
nl-NL: Reset Rollen

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
nl-NL: Reset Rollen en Capaciteiten naar WordPress standaardinstellingen

en: Reset WordPress Defaults
nl-NL: Reset WordPress Standaardinstellingen

en: Reset to WordPress defaults
nl-NL: Reset naar WordPress standaardinstellingen

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
nl-NL: Het resetten van standaardrollen en capaciteiten zal ze terugzetten naar de standaardinstellingen van de WordPress installatie.

en: Restore
nl-NL: Herstellen

en: Restore Previous Roles and Capabilities
nl-NL: Herstel Vorige Rollen en Capaciteiten

en: Restore Selected Roles
nl-NL: Herstel Geselecteerde Rollen

en: Restore failed. No backup found.
nl-NL: Herstellen mislukt. Geen backup gevonden.

en: Right bar
nl-NL: Rechter zijbalk

en: Role
nl-NL: Rol

en: Role Capabilities
nl-NL: Rol Capaciteiten

en: Role Level
nl-NL: Rol Niveau

en: Role Name
nl-NL: Rol Naam

en: Role Slug
nl-NL: Rol Slug

en: Role Type
nl-NL: Rol Type

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
nl-NL: Rolniveau is grotendeels verouderd. Het bepaalt echter nog steeds de geschiktheid voor Post Auteur toewijzing en beperkt de toepassing van gebruikersbewerkingscapaciteiten.

en: Roles
nl-NL: Rollen

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
nl-NL: Rollen stelt je in staat om alle gebruikersrollen op je site te maken, te bewerken en te verwijderen.

en: Roles and Capabilities
nl-NL: Rollen en Capaciteiten

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
nl-NL: Rollen en Capaciteiten teruggezet naar WordPress standaardinstellingen

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
nl-NL: Rollen en Capaciteiten hersteld vanuit initiële back-up.

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
nl-NL: Rollen en Capaciteiten hersteld vanuit geselecteerde automatische back-up.

en: Row Hover Background
nl-NL: Achtergrond bij Hover van Rij

en: Royal Plum
nl-NL: Koninklijke pruim

en: Sage
nl-NL: Salie

en: Save %s Restrictions
nl-NL: Sla %s Beperkingen Op

en: Save Changes
nl-NL: Wijzigingen Opslaan

en: Save Custom Style
nl-NL: Sla aangepaste stijl op

en: Save Edit
nl-NL: Opslaan Bewerking

en: Save for %s
nl-NL: Opslaan voor %s

en: Save for all Post Types
nl-NL: Opslaan voor alle Berichttypes

en: Save for all Roles
nl-NL: Opslaan voor alle Rollen

en: Saving...
nl-NL: Opslaan...

en: Search
nl-NL: Zoeken

en: Search Roles
nl-NL: Zoek Rollen

en: Search capabilities...
nl-NL: Zoekmogelijkheden...

en: Search user...
nl-NL: Zoek gebruiker...

en: Secondary Button Background
nl-NL: Achtergrond van Secundaire Knop

en: Secondary Button Hover
nl-NL: Hover van Secundaire Knop

en: Secondary Button Text
nl-NL: Tekst van Secundaire Knop

en: Security check failed
nl-NL: Veiligheidscontrole mislukt

en: Security check failed.
nl-NL: Veiligheidscontrole mislukt.

en: Select %1$s...
nl-NL: Selecteer %1$s...

en: Select %s
nl-NL: Selecteer %s

en: Select Image
nl-NL: Selecteer Afbeelding

en: Select Role
nl-NL: Selecteer rol

en: Select allowed editor
nl-NL: Selecteer toegestane editor

en: Select pages...
nl-NL: Selecteer pagina's...

en: Select post types...
nl-NL: Selecteer berichttypen...

en: Select roles...
nl-NL: Selecteer rollen...

en: Select the allowed editor options for users in this role.
nl-NL: Selecteer de toegestane editoropties voor gebruikers in deze rol.

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
nl-NL: Selecteer de notificatietypen die moeten worden weergegeven in het Admin Notices-gebied nadat ze zijn verwijderd van de WordPress-beheer schermen.

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1s role is viewing WordPress admin screens.
nl-NL: Selecteer de notificatietypen die verborgen moeten worden wanneer een gebruiker in de %1s rol de WordPress-beheer schermen bekijkt.

en: Selected Pages
nl-NL: Geselecteerde pagina's

en: Selected item deleted successfully
nl-NL: Geselecteerd item succesvol verwijderd

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
nl-NL: Scheiding meerdere waarden met een spatie (custom-style-one custom-style-two).

en: Set login redirect cookie
nl-NL: Stel inlog omleidingscookie in

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
nl-NL: Stelt het beheerders kleurenschema in voor alle gebruikers. Klik op een schema om het onmiddellijk te bekijken.

en: Setting
nl-NL: Instelling

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Settings Panel
nl-NL: Instellingenpaneel

en: Settings saved.
nl-NL: Instellingen opgeslagen.

en: Settings updated successfully.
nl-NL: Instellingen succesvol bijgewerkt.

en: Settings updated.
nl-NL: Instellingen bijgewerkt.

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
nl-NL: Toon alle berichttypen op het "Editor Features" scherm, zelfs die normaal verborgen zijn in het WordPress-beheergebied.

en: Show changes from current roles only
nl-NL: Toon alleen wijzigingen van huidige rollen

en: Show private post types
nl-NL: Toon privé berichttypen

en: Show private taxonomies
nl-NL: Toon privé taxonomieën

en: Silence this notice
nl-NL: Zet deze melding stil

en: Silenced Notices
nl-NL: Stille meldingen

en: Site Dark Mode
nl-NL: Donkere modus voor de site

en: Site Light Mode
nl-NL: Lichte modus voor de site

en: Slug already exists
nl-NL: Slug bestaat al

en: Social Links
nl-NL: Sociale links

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
nl-NL: Er is iets mis gegaan, het systeem kon de rol niet aanmaken, ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Spam Link Color
nl-NL: Spam linkkleur

en: Standard link color
nl-NL: Standaard linkkleur

en: Start from template
nl-NL: Begin vanaf sjabloon

en: Status & visibility
nl-NL: Status & zichtbaarheid

en: Stone
nl-NL: Steen

en: Submenu Background
nl-NL: Achtergrond van het submenu

en: Submenu Text Color
nl-NL: Kleur van de submenu-tekst

en: Submit Revision
nl-NL: Dien revisie in

en: Success notices
nl-NL: Success berichten

en: Sunrise
nl-NL: Zonsopgang

en: Switch to Draft
nl-NL: Overschakelen naar Concept

en: Sync options to all sites.
nl-NL: Synchroniseer opties naar alle sites.

en: Sync role to all sites.
nl-NL: Synchroniseer rol naar alle sites.

en: System %s | System %s
nl-NL[0]: Systeem %s
nl-NL[1]: Systeem %s

en: Table Border Color
nl-NL: Tafelrandkleur

en: Table Header Background
nl-NL: Achtergrond van tabelkop

en: Table Header Text
nl-NL: Tekst van tabelkop

en: Table Row Background
nl-NL: Achtergrond van tabelrij

en: Table Row Text Color
nl-NL: Kleur van tabelrijtekst

en: Table element colors
nl-NL: Kleur van tabel elementen

en: Tables
nl-NL: Tabellen

en: TaxoPress - Settings
nl-NL: TaxoPress - Instellingen

en: Taxonomies
nl-NL: Taxonomieën

en: Taxonomy
nl-NL: Taxonomie

en: Taxonomy Boxes
nl-NL: Taxonomie Vakjes

en: Term %s Capabilities
nl-NL: Term %s Capaciteiten

en: Test this user
nl-NL: Test deze gebruiker

en: Test user
nl-NL: Test gebruiker

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
nl-NL: Test uw site door onmiddellijk in te loggen als een andere gebruiker. Beschikbare accounts omvatten alle accounts die de huidige gebruiker kan bewerken.

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
nl-NL: Testen als gebruiker: %1$s. %2$sTerug naar de Administratorweergave%3$s

en: Testing:
nl-NL: Testen:

en: Text
nl-NL: Tekst

en: Text Color
nl-NL: Tekstkleur

en: Text settings
nl-NL: Tekstinstellingen

en: Thank you for creating with WordPress
nl-NL: Bedankt voor het maken met WordPress

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
nl-NL: De "slug" is de URL-vriendelijke versie van de rol. Het is meestal geheel in kleine letters en bevat alleen letters, cijfers en underscores.

en: The %s role is not enabled for editing. The Find button is disabled.
nl-NL: De rol %s is niet ingeschakeld voor bewerking. De Zoekknop is uitgeschakeld.

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
nl-NL: De functie Gebruikerstest vereist ook de %1$s edit_users %2$s mogelijkheid.

en: The feature attempts to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into the Admin Notices area. This will not remove any messages that appear when you perform an action.
nl-NL: De functie probeert het WordPress-beheergebied op te schonen door extra berichten en advertenties te organiseren in het Admin-meldingengebied. Dit zal geen berichten verwijderen die verschijnen wanneer u een actie uitvoert.

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
nl-NL: De volgende vermeldingen hebben geen effect. Gelieve gewenste mogelijkheden toe te wijzen op de tabbladen Bewerken / Verwijderen / Privé.

en: The new role %s was created successfully.
nl-NL: De nieuwe rol %s is succesvol aangemaakt.

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
nl-NL: De rol "%s" bestaat al. Kies een andere naam.

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
nl-NL: De rol %1$s is succesvol verwijderd. %2$s

en: The role %1$s was successfully hidden.
nl-NL: De rol %1$s is succesvol verborgen.

en: The role %1$s was successfully unhidden.
nl-NL: De rol %1$s is succesvol onthuld.

en: The role could not be deleted.
nl-NL: De rol kon niet worden verwijderd.

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
nl-NL: De geselecteerde %1$s rollen zijn succesvol verwijderd. %2$s

en: The selected role is not editable.
nl-NL: De geselecteerde rol is niet bewerkbaar.

en: The slug for this post type is %s
nl-NL: De slug voor dit berichttype is %s

en: The slug for this taxonomy is %s
nl-NL: De slug voor deze taxonomie is %s

en: There are currently no admin notices.
nl-NL: Er zijn momenteel geen admin meldingen.

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
nl-NL: Er zijn geen frontend menu links. Om toegang tot navigatiemenu's te beheersen, voeg alstublieft menu links toe.

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
nl-NL: Er zijn geen gebruikers in deze rol. Kies alstublieft een rol die gebruikers heeft en toegang heeft tot het "Profiel" scherm.

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
nl-NL: Deze kunnen worden bewerkt op het %1s Capaciteiten scherm %2s

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
nl-NL: Dit stelt je in staat om een nieuwe gebruiker aan meerdere rollen toe te wijzen.

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
nl-NL: Dit stelt je in staat om een bestaande gebruiker aan meerdere rollen toe te wijzen.

en: This capability is %s
nl-NL: Deze mogelijkheid is %s

en: This capability is controlled by %s
nl-NL: Deze mogelijkheid wordt gecontroleerd door %s

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
nl-NL: Deze mogelijkheid wordt gecontroleerd door %s Gebruik de zijbalkinstellingen om dit onafhankelijk te laten controleren.

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
nl-NL: Deze mogelijkheid is expliciet ontkend. Klik om normaal toe te voegen/verwijderen.

en: This capability is not available for this post type.
nl-NL: Deze mogelijkheid is niet beschikbaar voor dit berichttype.

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
nl-NL: Deze functie stelt je in staat om de site frontend te wijzigen door ID's of klassen te verbergen, CSS-stijlen toe te voegen, of bodyklassen toe te voegen.

en: This feature is denied
nl-NL: Deze functie is geweigerd

en: This feature will be added to all pages.
nl-NL: Deze functie zal aan alle pagina's worden toegevoegd.

en: This feature will test the "Profile" screen as a user in the %s role.
nl-NL: Deze functie zal het "Profiel" scherm testen als een gebruiker in de %s rol.

en: This menu is restricted for the following roles
nl-NL: Dit menu is beperkt voor de volgende rollen

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
nl-NL: Deze melding zal worden verplaatst naar het "Stille Meldingen" tabblad en je ontvangt geen notificatie als het opnieuw verschijnt.

en: This plugin can be deleted.
nl-NL: Deze plugin kan worden verwijderd.

en: This role is not enabled for profile feature editing.
nl-NL: Deze rol is niet ingeschakeld voor het bewerken van profielkenmerken.

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
nl-NL: Dit voegt een metabox toe op het scherm voor het bewerken van berichten. Je kunt deze functie gebruiken om alleen voor dat bericht bodyclasses toe te voegen.

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
nl-NL: Dit zal ervoor zorgen dat er een nieuwe bevoegdheid vereist is voor het maken van berichten en een checkboxkolom hier inschakelen voor roltoewijzingen. Normaal gesproken wordt het maken van berichten geregeld door de "Bewerken" bevoegdheid.

en: This will only show here in the WordPress admin area.
nl-NL: Dit zal hier alleen in het WordPress-beheergebied worden weergegeven.

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
nl-NL: Dit zal alle berichttypen op het "Bevoegdheden" scherm tonen, zelfs die normaal verborgen zijn in het WordPress-beheergebied.

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
nl-NL: Dit zal alle taxonomieën op het "Bevoegdheden" scherm tonen, zelfs die normaal verborgen zijn in het WordPress-beheergebied.

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: Toggle all
nl-NL: Alles wisselen

en: Top Bar - Left
nl-NL: Bovenste balk - Links

en: Top Bar - Right
nl-NL: Bovenste balk - Rechts

en: Top Tabs
nl-NL: Bovenste tabbladen

en: Trash Link Color
nl-NL: Prullenbak linkkleur

en: Type / Taxonomy settings saved.
nl-NL: Type / Taxonomie-instellingen opgeslagen.

en: Typography
nl-NL: Typografie

en: URL targeted
nl-NL: URL gericht

en: Unable to retrieve user data.
nl-NL: Kan gebruikersgegevens niet ophalen.

en: Uneditable %s | Uneditable %s
nl-NL[0]: Niet bewerkbaar %s
nl-NL[1]: Niet bewerkbaar %s

en: Unhide
nl-NL: Onthullen

en: Unique Post Type Capabilities
nl-NL: Unieke Posttype Capaciteiten

en: Unique Taxonomy Capabilities
nl-NL: Unieke Taxonomie Capaciteiten

en: Update
nl-NL: Bijwerken

en: Upgrade to Pro
nl-NL: Upgrade naar Pro

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
nl-NL: Upload een aangepast favicon voor het beheerdersgebied. Aanbevolen: 16px bij 16px of 32px bij 32px in SVG of PNG formaat.

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
nl-NL: Upload een aangepast logo om het WordPress-pictogram in de beheerdersbalk te vervangen. Aanbevolen: 20px bij 20px in SVG of PNG formaat.

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
nl-NL: Gebruik cookie om te bepalen welke pagina's gebruikers bekeken voordat ze inlogden. Dit is nuttig wanneer de inlogomleiding niet correct werkt vanwege de beperking van wp_get_referer().

en: Use the "Create" capability for selected post types
nl-NL: Gebruik de "Creëer" bevoegdheid voor geselecteerde posttypes

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
nl-NL: Gebruik de zijbalkinstellingen om dit onafhankelijk te laten beheren.

en: Use this Image
nl-NL: Gebruik deze afbeelding

en: Used for alerts and notifications
nl-NL: Gebruikt voor waarschuwingen en meldingen

en: Used for hovers and highlights
nl-NL: Gebruikt voor hover- en accentkleuren

en: User Display Name
nl-NL: Weergavenaam gebruiker

en: User Testing
nl-NL: Gebruikertests

en: User actions
nl-NL: Gebruikersacties

en: Value
nl-NL: Waarde

en: Variation
nl-NL: Variatie

en: View Documentation
nl-NL: Bekijk documentatie

en: View Knowledge Base
nl-NL: Bekijk kennisbank

en: Visibility
nl-NL: Zichtbaarheid

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
nl-NL: WPML-integratie om machtigingen naar vertalingen te spiegelen <em>(Pro)</em>

en: Warning notices
nl-NL: Waarschuwingsmeldingen

en: Warning:
nl-NL: Waarschuwing:

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
nl-NL: Waarschuwing: Deze rol kan het dashboard niet openen zonder de leescapaciteit. %1$sKlik hier om dit nu op te lossen%2$s.

en: Welcome panel
nl-NL: Welkomstpaneel

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, worden rolinstellingen altijd toegepast, waardoor elke gebruikersselectie wordt overschreven, zelfs als het kleurenschema UI zichtbaar voor hen is.

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, kunnen gebruikers de kleurenschema-instellingen in hun profiel niet zien of wijzigen. Rolgebaseerde instellingen zullen worden toegepast.

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
nl-NL: Tijdens het testen, geef een bijschrift en teruglink weer in de Admin Bar.

en: When testing, display a return link in the front end footer.
nl-NL: Tijdens het testen, geef een teruglink weer in de voettekst aan de voorkant.

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
nl-NL: Wanneer je PublishPress Capabilities gebruikt om wijzigingen op te slaan, maakt het ook een back-up die je kunt gebruiken om een vorige configuratie te herstellen.

en: Whole Site
nl-NL: Hele site

en: Widget Background
nl-NL: Achtergrond van de widget

en: Widget Body Text
nl-NL: Body-tekst van widget

en: Widget Border
nl-NL: Widgetrand

en: Widget Header Background
nl-NL: Achtergrond van widgetkop

en: Widget Link
nl-NL: Widgetlink

en: Widget Link Hover
nl-NL: Widgetlink hover

en: Widget Title Text
nl-NL: Titeltekst van widget

en: Wildcard enabled
nl-NL: Wildcard ingeschakeld

en: Word count
nl-NL: Woordtelling

en: WordPress Core Capabilities
nl-NL: WordPress Core Capaciteiten

en: WordPress External Links
nl-NL: WordPress Externe Links

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
nl-NL: WordPress slaat rolcapaciteiten op in uw database, waar ze blijven zelfs als de plugin is gedeactiveerd.

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
nl-NL: U staat op het punt om Rollen en Capaciteiten naar de standaardinstellingen van WordPress te resetten. 
     'Annuleren' om te stoppen, 'OK' om te resetten.

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
nl-NL: U kunt de CSS voor uw klassen toevoegen door op "Voeg Aangepaste CSS toe" te klikken.

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
nl-NL: U kunt deze rol ook configureren als een %sPermissiegroep%s.

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: U kunt pagina's blokkeren op URL of Admin-elementen verbergen door een CSS-klasse of ID in te voeren. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capaciteiten Pro.

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: U kunt plugin metaboxen verbergen. U kunt ook specifieke items verbergen door hun CSS-klasse of ID in te voeren. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capaciteiten Pro.

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: U kunt de toegang tot admin menu schermen beperken. U kunt ook links in het WordPress admin menu bewerken, wijzigen, toevoegen of verwijderen. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capaciteiten Pro.

en: You can select page types where this element will be added.
nl-NL: U kunt paginatypes selecteren waar dit element zal worden toegevoegd.

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: U kunt Frontend-functies gebruiken om specifieke berichten en pagina's te targeten. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capaciteiten Pro.

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
nl-NL: U kunt Beheer Capaciteiten niet verwijderen van Administrators

en: You do not have permission to access this page.
nl-NL: U heeft geen toestemming om deze pagina te openen.

en: You do not have permission to manage admin features.
nl-NL: U hebt geen toestemming om beheerdersfuncties te beheren.

en: You do not have permission to manage admin notices.
nl-NL: U hebt geen toestemming om beheerdersmeldingen te beheren.

en: You do not have permission to manage admin styles.
nl-NL: U hebt geen toestemming om beheerdersstijlen te beheren.

en: You do not have permission to manage capabilities.
nl-NL: U hebt geen toestemming om mogelijkheden te beheren.

en: You do not have permission to manage editor features.
nl-NL: U hebt geen toestemming om editorfuncties te beheren.

en: You do not have permission to manage frontend features.
nl-NL: U hebt geen toestemming om frontendfuncties te beheren.

en: You do not have permission to manage navigation menus.
nl-NL: U hebt geen toestemming om navigatiemenu's te beheren.

en: You do not have permission to manage profile features.
nl-NL: U hebt geen toestemming om profielfuncties te beheren.

en: You do not have permission to manage redirect.
nl-NL: U hebt geen toestemming om omleidingen te beheren.

en: You do not have permission to manage roles.
nl-NL: U hebt geen toestemming om rollen te beheren.

en: You do not have permission to perform this action.
nl-NL: U hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: You do not have permission to restore backup.
nl-NL: U hebt geen toestemming om de back-up te herstellen.

en: You do not have permission to restore roles.
nl-NL: U hebt geen toestemming om rollen te herstellen.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
nl-NL: U hebt niet voldoende rechten om deze actie uit te voeren.

en: You have no additional capabilities.
nl-NL: U heeft geen extra mogelijkheden.

en: You must enter the Login Redirect URL.
nl-NL: U moet de Login Redirect URL invoeren.

en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
nl-NL: U moet ten minste één editor selecteren voor de rol bij het beheren van toegestane editor.

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
nl-NL: U gebruikt PublishPress Capabilities Free. De Pro-versie heeft meer functies en ondersteuning. %sUpgrade naar Pro%s

en: Your Role
nl-NL: Uw rol

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
nl-NL: Uw link is verlopen, vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
nl-NL: activeer %1$sGeavanceerde instellingen%2$s, zie Rolgebruik

en: all roles
nl-NL: alle rollen

en: check / uncheck all
nl-NL: alles aanvinken / alles uitvinken

en: e.g. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header
nl-NL: bijv. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header

en: e.g., Company Branding, Dark Mode
nl-NL: bijv., Bedrijfsbranding, Donkere modus

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
nl-NL: zie %1$sRolgebruik%2$s: "Patroon Rollen"

en: show Classic Editor controls
nl-NL: toon Classic Editor-besturingselementen

en: this custom style
nl-NL: deze aangepaste stijl

en: usage key
nl-NL: gebruik sleutel
